Greenwayfood

by Petr Klíma

Hojnost- kuchařka mistra zeleninové kuchyně /Slovart/

Hojnost- kuchařka mistra zeleninové kuchyně /Slovart/

Autorem kuchařky, která se mi tentokrát dostala do ruky, je Yotam Ottolenghi. Sám autor je jedna z hlavních postav Londýnské vegetariánské restaurace Ottolenghi, kterou založil se svými kamarády  Noamem Barem a Samim Tamimim. Poslední jmenovaný se mimo jiné podílel na Yotamově předešlé publikaci The Cookbook. Yotam vyrůstal v Izraeli a Palestině, i proto má velikou zkušenost s prací se zeleninou, luštěninami a obilovinami, které jim tato země dala. A možná proto můžu říct, že kuchařka je hodně orientální, bohatá na bylinky a suroviny, pro které budete muset navštívit specializovanou prodejnu. Yotam vegetarián není, což opět trochu potvrzuje pravidlo, že to nemusí být úplně na škodu. Nic proti vegetariánství ani veganství nemá. Naopak říká, že každé omezení konzumace masa je dobré. Rád si hraje se surovinami, tvoří vyvážené, ale přitom lehké a nápadité recepty bez masa. Na kontě má několik kuchařských publikací. Tato poslední kniha je odrazem několikaleté práce pro deník The Guardian, kde přispíval svými recepty a tipy na vegetariánské kombinace.

      DSC_7269      DSC_7274      DSC_7255

Kniha, kterou mám před sebou, dorazila na náš trh v roce 2015. Na první pohled působí docela noblesně. Zlatý nápis titulu mi zpočátku trochu vadil, uvnitř je ale naštěstí vše umírněné. Zvláštní jsou jen formáty některých fotek umístěných v knize, nejspíš to bylo autorovo přání. Naopak zajímavé jsou ilustrace zeleniny, které mají pravděpodobně působit jako umělecké dílo.  Publikace je rozdělena dle použitých surovin v receptech. Najdeme zde téměř všechnu zeleninu pěstovanou ve Středozemí, doplněnou luštěninami, obilovinami… V receptech nalezneme i vejce, podmáslí, mozzarelu nebo třeba parmazán.  Myslím si však, že i vegani mohou z této knihy znamenitě čerpat.

    DSC_7237     DSC_7242     DSC_7245

Jak jsem již zmínil, Yotam je v receptech velice kreativní. Sám říká, že postupem času recepty přehodnocuje a mění podle zkušenosti, jak často recept připravuje. Vždy něco přidá nebo ubere. Také tvrdí, že jeho styl vaření a psaní se během let posouvá a mění. S tím mohu jen souhlasit, ve spoustě věcech se s ním ztotožňuji. Vždy se podívám na recept, který jsem dělal před lety a říkám si, že bych to dnes udělal úplně jinak. Je to možná dostupností nových a jiných surovin, které trh nabízí.

    DSC_7249      DSC_7259      DSC_7280

V kuchařce mi padlo do oka několik velice zajímavých názvů, receptů a inspirací, které hodlám vyzkoušet. Zaujala mě třeba:
-polenta z čerstvé kukuřice, tarte tatin z brambor, dýně v bylinkové strouhance, celer a čočka s lískovými oříšky a mátou, květák s rozinkami a šafránem, houbové lasagne nebo třeba tofu s černým pepřem-

Jelikož je kniha zaměřena na zeleninu a v malé části na ovoce, nenajdete v ní dezerty, což chápu a vlastně mi to v tomto případě ani nevadí. Na konci knihy se nachází jmenný rejstřík, kde si svůj oblíbený recept najdete přímo podle obsažené suroviny.

DSC_7251

 

Zde přikládám jeden recept, který jsem vyzkoušel a sklidil velký ohlas. Je opět mírně upravený, několik surovin jsem zaměnil, ale podstata zůstala. Chuť je výtečná….

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Nudle SOBA s pečeným lilkem a mangem

4 porce/ doba přípravy 50 minut

DSC_7390

4 porce/ doba přípravy 50 minut

Budeme potřebovat:
4 pl jablečného octa
2 pl rýžového sirupu
1 stroužek česneku
1 čl mořské soli
½ chilli papričky
2 pl oleje z praženého sezamu
1 limetka
1 dcl slunečnicového oleje
1 lilek
½ fenyklu
černý sezam
balení SOBA nudlí z hnědé rýže s wakame
hrst čerstvého koriandru
1 malá červená cibulka
sůl

                                                  DSC_7198     DSC_7306

 

Návod:
1
. Příprava dresinku: V malém hrnci rozehřejeme ocet, sirup, sůl a vaříme cca 2 minuty, dokud se dresink mírně nezredukuje. Odstavíme, přidáme rozetřený česnek, sezamový olej, ½ nasekané chilli papričky, kůru a šťávu z ½ limetky. /Tento dresink je vážně výtečně vyvážený, i když jsem zde nahradil cukr a rýžový ocet, díky své teplotě po vaření se v něm vše dobře rozleží./
2. Lilek nakrájíme na větší kostky, osolíme, zakápneme olejem a dáme péct pod rozehřátý gril na 200°C. Pečeme, dokud lilek začne hnědnout. Ke konci přidáme na plátky nakrájený fenykl a sezam a opět chvíli grilujeme. Fenykl by měl zůstat napůl tvrdý.
3.Nudle vložíme do většího hrnce s vroucí osolenou vodou a vaříme asi 7 minut. Ihned scedíme a propláchneme studenou vodou, aby se neslepily. Vsypme do větší mísy. Přidáme pečený lilek, najemno nakrájenou cibuli a mango. Přelijeme dresinkem a zamícháme. Je dobré nechat v lednici uležet. Dle potřeby dosolíme.
4. Na talíři posypeme nasekaným koriandrem a trochou sezamu.

Tip: Tento pokrm je myšlený jako předkrm, každopádně ho můžeme i ohřát na pánvi, autor doporučuje přidat třeba tofu.

                                                  DSC_7295     DSC_7310

DSC_7390

Vložit komentář

Dovednosti

Zveřejněno

13.11.2016

Share This