Greenwayfood

by Petr Klíma

Josef Pepa Nos – písničkář vegetarián

Josef Pepa Nos – písničkář vegetarián

 

Tento člověk poněkud nenápadný svému okolí, který je skladatelem, textařem, zpěvákem, příležitostným hercem, učitelem jógy a učitelem jazyků. V poslední době se taktéž začal věnovat spisovatelství a vydává právě knihu:,,odvrácená strana showbusinessu´´

Dětství prožil ve fašisty okupovaném Vidnavě ZŠ tamtéž. Gymnázium absolvoval v Jeseníku.

Další rok strávil v Liberci – 1 měsíc na strojní a textilní VŠ, zbytek roku v továrně Plastimat. Následuje rok na jazykové škole v Ostravě. Od roku 1969 po rok 1974 studuje angličtinu a francouzštinu na univerzitě v Praze. V roce 1974 získává možnost se živit zpíváním, přeruší studium a činí tak do roku 1982, kdy mu „státní bezpečnost“ sdělí, že se nadále zpíváním nesmí živit (doslovná citace příslušníka STB). Od roku 1982 do roku 1992 vyučuje angličtinu a francouzštinu. V roce 1982 proti němu tajná komunistická policie zahajuje trestní řízení na základě vykonstruovaných obvinění z hospodářské kriminality (nedovolené podnikání, příživnictví, rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví). V orwelovském roce 1984 ho totalitní soud odsuzuje na dva roky (s podmínkou na pět let). Tehdejší režim ho chce mít ve vězení!

Kauzu „Josef Nos“ přebírá nový senát, mezitím se uvolňují poměry v tehdejším SSSR. V roce 1985 je Josef Nos zproštěn obvinění. Soudní pronásledování za jeho písně a názory končí po téměř dvaceti stáních.

Další aktivity:

Filmoval jako herec v roli předáka ruských mužiků s italskými režiséry PAOLO e VITTORIO TAVIANI (produkce GRACIA VOLPI), film „Vzkříšení“ (Resurezione).

  1. 6. 2001 natáčel s Charlesem Aznavourem scénu pro francouzský film „Angelina“(režie Claude d’Anna).
  2. 3. 2002 měl premiéru film Milana Šteindlera Perníková věž(role bezdomovce)

V časopise ASTRO vycházel Korespondenční kurz Jógy Pepy Nose (1x za 2 týdny).

 Pro tento rozhovor, jsme tentokrát opustily matičku Stověžatou a vydali se do východní části Čech do historicky proslaveného města  Kutné Hory. Setkání se uskutečnilo naproti Jezuitských kolejí, a co by kamenem chrámu SV. Barbory, která sousedí s kapií božího těla kde se odehrál podvečerní Pepův koncert, který jsme navštívily.

O ZAČÁTCÍCH VEGETARIÁNSTVÍ

Považuje se za 99% tím, že sám lpí na tom že  když 1 setina ze stravy bude pro něho obsahovat maso tak se mu nemůže filozoficky, teologicky či esotericky nic stát.

„nejhorší je pro mě to, když se někdo cpe masem od rána do včera. To je pro něho cesta k velmi rychlé kremaci´´

Pepovo V je založeno na sebe kontrolou těla ale také soucítěním s vnitřními orgány, se kterými je si schopný dokonce povídat. Tento smysl je částečně také duševní, který je spojený s nadzemskými sílami a jogínskými praktikami což pro něho souvisí vše ze sebou.

Pepovi dalo tělo signál stát se V tím, že začalo maso odmítat, což podotknul v nesnášenlivosti s různými problémy. Cítil se těžce, špatnou koordinací či pohybu.

,,považuji za velice důležité, aby se mé tělo cítilo lehký, taktéž mysl a proto odmítám tělo zatěžovat něčím jako je masitá strava´´

Sám se cítí velice dobře a vitálně a ve svých 61 letech pravidelně jezdí na kole, plave, lyžuje nebo chodí po horách což ho udržuje v přírodě, kterou má velice rád.

 ,, sám nechápu, proč se lidi přecpávají masem a pak mají kuráž jít k doktorovi a povídat mu že se zle cítí´´

V roce 1984 se také stal stává učitelem jógy, kterou cvičí dodnes a je s ní částěčne spojené V  názory na různé věci zahrnujíce cestování po zemích kde jóga povstala.

,,sportuju neustále, od rána do večera, třeba teď když spolu mluvíme tak dejchám zhluboka a to považuju za sport´´

Tento impuls a myšlenka ho osvítilo 16 května 1982 v kristových 33 letech a sám říká že od té doby nepotřeboval navštívit lékaře s výjimkou zubaře, kterého navštěvuje kvůli tomu že se cení na lidi/směje se/

Jakmile se tělo zatíží toxinama z jakékoliv stravy, tak to tělo začne odmítat´´

Je mu jedno či je někdo či VG, akorát je znovu důležité,  aby bylo rozhodnutí uděláno za pomocí inteligence, která se nebude stavět k jakémukoliv zviditelnění čí píše být vegetariánem ale pouze k tělu a proto musí vypadat zdravě a vitálně/ Adolf Hitler který je opak toho dobra stát se vegetariánem se spojením nezabíjet zvířatům ale ne lidem J/

,,pokud bych šel na sedláky, kteří si pěstujou svoje zvířatka aby žrali mrkev tak dostanu motykou po hlavě´´

Nejdříve mu lidi nejspíše nevěřili že V vůbec je a s úsměvem říká že se mu pokoušeli podstrčit nějaké masité jídlo. Největší senzací asi bylo když ho v dávných dobách zveřejnili v českém bulváru jak se cpe masem/chlebíček se šunkou/. Sám se však nebrání tím, že maso snědl a je mu to jedno, Omlouvá si to tím, že se řídil svým tělem, které mu to povolilo a nebylo to kvůli tomu že by se kdy chtěl předvádět, že je vegetarián. Možná to mohla být demonstrace proti novinářům, kteří na to čekali.

,, jich se mí vegetariánství vůbec netýká, ale pokud ano a chtějí z toho udělat senzaci tak jsou to pro mě taky jenom ,,boží hovádka´´

Známí se samozřejmě ze začátku posmívali jeho volbou být V, ale postupem casu mu začali věřit a nechali být ho.

,,řídím se monádou, že to nemůže být póze bílí a že tam musí být aspoň kousek černé a naopak´´

Do podpory vegetariánství se zapojuje hlavně svým postojem, ale v písních se nejspíše nic nenajde a  říká, že to nejspíš ani nejde, když náhle začíná zpívat:

,, když vidíte zajíce tak sežerte okurku´´

 KŘESTANSVÍM RUKOU V RUCE SVOJÍ MYSLÍ

Pepa se nestaví k žádné sektě, skupině či odporu ale ví, že křesťanství mu dává svůj směr jednak hudbě ale také v životě tak jak tomu bylo v životě Karla KryLa

Víra v boha vyplívá z toho, co mluví a co dělá. V mládí byl ministrantem v kostele a ke křesťanství byl vždy veden a katolický kněz byl pro něj nejvyšší autoritou.

Kvůli lásce k víře v boha se na štědrý den pravidelně zřekne V a dá si kapra, což počítá jako maso, které ke křesťanství patří a nejspíše počítá mezi to 1 procento NEvegetariáství.

,, kdybych neměl rybu na vánoce, tak by byly pro mě ochuzený´´

RESTAURACE A JÍDLO

Díky svým koncertům, cestování a časové vytíženosti Pepa občas do běžných restaurací musí zajít. Pokud to není  ,,smažák,, nebo smažený květák či žampiony tak si tam vybere cokoliv, hlavně, že to neobsahuje maso.  Více ho ale trápí, že tyto smažené pokrmy českých restauratérů jsou nebezpečné pro lidské zdraví a proto se jim snaží vyhýbat.

,, někdy je to v restauracích hrůza a vegetariánské pokrmy jsou neslučitelné s racionální výživou. Je to jen další flák lepidla do rakve´´

 CESTOMÁNIE

Nejlepší otázkou na toto téma by bylo ,,kde všude jste nebyl? ´´ už jen proto, že byl skoro všude.

Nejlepší místo by opět vyzdvihl Indii kde je život pro velice lehký a jídlo mu zde velice chutnalo. Oblíbil si především její kořeněnost a pestrost což snášel velice dobře. Dále procestoval, severní Ameriku kde absolvoval jedno z turné, Čínu,  několik západních zemí a řadu dalších orientální zemí.

 JINNÉ VĚCI

Co se týče u dětí , tak v tom má docela jasno. Dítě je pro něj jako nevinný a bezbranný tvor,

za kterého má zodpovědnost do doby než přijde k rozumu jeho rodiče.

„jestli se rodiče rozhodnou cpát děti kuřecím masem nebo V stravou a děti z toho budou nemocní, tak jsou za to zodpovědní,,

Pepa nikdy nebral drogy a nikdy mu to ani nic neříkalo . ale jako celoživotnímu nekuřákovi mu Cigaretka občas zavoní a nechá se zlákat a dá si ji.

,,Zhruba jednou za rok ji proženu ústní dutinou, ale nikdy ne do plic´´

Jinak Pepa říká, že občas pije, ale jen ze zdravotních důvodu a používá ho převážně jako lék. Nejradši ale pije vodu spolu s křišťálem, který mu ji znamenitě vyčistí.

Kuřákům Pepa vůbec nerozumí a z egoistického hlediska ba jim to okamžitě zakázal.  Na druhou stranu by zákaz viděl jako barieru mezi určitými lidmi, kteří by si měli být rovni a měli by žít v demokracii.

,,nejlepší je místo pro kuřáky nebo nekuřáku a hotovo´´

V DOMÁCNOSTI

Pepa žije společně s ženou a dcerou Lucií. Vaří si převážně V stravu akorát Lucka občas sní rybu, kterou bere jako čistou co se Krista týče. Sám Pepa velice rád vaří a v kuchyni tráví hodně času protože ho to náramně baví. Používá spoustu různých kuchařek z časů dávných nebo experimentuje čímž si vytváří řadu osvědčených receptur které často dělá pro svoje známě´é a mají veliký úspěch. Převládají zapékané věci, polévky, rizota a další kulinářské pochutiny.Surovinu co se rostlinné stravy má rád úplně všechnu, žádná zelenina nebo obilovina mu nedělá problémy.

,, poslední dobou používám  čich  a intuici nežli vzhled k určení čerstvosti suroviny´´

Vaří rád z pohanky, obilovin  uvádí firmu Epam kterou od nich bere a je co se kvality týče spokojen./tato firma je jedna ze sponzorů Krylonocí což napomáhá jejímu zorganizování/ Zeleninu kupuje rovnou přes ulici od místního zemědělec s prodejem sezonní zeleniny a říká, že to mají pro něj kvalitativní váhu a je mu jedno že to není Bio. Na jednu stranu je to pro něho opět ovlivňování trhu mocí proto se k BIO produktům nestaví pozitivně.

,,velice duležite je to, jak k tomu označení BIO došlo,,

Stačí mu, když vidí seriozního člověka, který to vypěstovat s láskou ale hlavně se k němu  jako k zákazníkovi dobře chová což je velice důležité. Dále používá různé koření z cest převážně z Indie.              

Miluje také olivový olej, těstoviny a Čechům velice blízkou surovinu brambory,

Velice rád dělá různé placky s kombinací se zelenou a říká že to tak dlouho ladí dokud to nemá dokonalou chuť za sirova. Je to prý hit po kterým se lidi můžou utlouct. /já sám můžu říct, ze své zkušenosti, že jsme milovníci karbenátků už jen asi pro jejich tvar ne bo co? J

Rád holduje kávě a čajům přivezené z různých cest. Nedělají mu žádné problémy, když jsou v omezeném množství. Chuť považuje jako další způsob informace dodat svému tělu něco dobrého nebo potřebného.

,,dneska jsem si dal čaj,,the best tea of the word´´ nekdě natrhanej z dardželingu kterej sem si odtam přivezl a potom u dcery kafčo a cítím se skvěle´´

Miluje malý krámky, ale občas zavítá do menších supermarketu kde mají V vždy malej ,,chlívek´´ s různými potřebnými surovinami které jsou důležité pro jeho stravu a velice si toho cení.. Vždy je pro něj velice důležité, jak se o něj starají a proto se tam rád vrací.

Zvířata má docela rád a vdětsví byl v jejich obklopeni den co den.

 ,,zvíře je  planety a lidi božskej tvor a má na zemi nějakej ůčel a může sloužit pro potravu a dokládá to i hystori

Je to starý kočkomil mají jich několik, které se generačně znamenitě množí tak je jich někdy plný dům. Nejstarší je kocour kterého má snad přes 20let  na jednom ze svých domků/který si jak říká postavil od základů

vlastníma rukama bez jakékoliv pomoci zcela sám což mu ale trvalo  přes 10let/ Toto stavení,  se nachází v malebné vesničce na Moravě, kousek od Zlína a dalekou od civilizace .K Moravě má velice blízký vztah ze vzpomínek na své dětství, kde po nějakou dobu bydleli.

,,když k nám někdo dojde třeba z těch z vesničanu  řeknou,, prašti s tím kocourem o zem ,,směje se´´

O KRYLONOCÍCH  A HUDBĚ

                        NAVÁZÁNÍ NA OBČANSKÝ A UMĚLECKÝ ODKAZ KARLA KRYLA

Je iniciátorem festivalu KRYLONOCE  která pod záštitou místopředsedy vlády, ministra zahraničí ale také poslance a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga vzniká na počest kamaráda Karla Kryla který mu tuto pochodeň předal to dělat dále. Na koncertě se kromě jeho samému prezentuje jeho dcera Lucie která vystupuje  ve skupině Lisopea  kde hraje také na kytaru a zpívá jako její otec.

,,mám od něj osobní povření, řekl jdu na druhou stranu tak to tu dělej za mě´´

Na začátku koncertu zazněla píseň CD přehrávač od  Krala Kryla…………………… spolu s písní věnované jemu do Pepy s názvem …………………… . Při této emotivní písni Pepa vytahuje plácačku z které si lokne na zapití této události.

. První ročník se konal dne 7. 7. 2000 v přírodním areálu Na Skalkách v Novém Jičíně. Důvody, pro které pořádá své vlastní festivaly spočívají v opozici vůči šoubyznysové mafii (manipulace s účinkujícími a s veřejností, absence etiky a morálky, diskreditace základních hodnot žánru, ve kterém se pohybuje – viz Prázdniny v Telči v roce 1998, kde se – a to doslova – šlapalo po Karlu Krylovi, jeho zpěvníku a fotografiích).

´´Lidi mám rád  a proto delám tu akci, organizace potřebuje velkou sílu a trpelivost sehnat patřičné lid a finace aby se tato akce uskutečnila´´

Pepa je hudebním poslem  slova božího a následuje ho od dob kdy byl studentem. Vydal novou právě novou desku ,,buh v hotelu balká´´ kterou mi ukazuje a říka že z ní dnes pár songu zahraje na Krylonocích.

Na dnešní politickou situaci kterou samozrejme bedlivě sleduje má svůj vyhranený názor.Už jak se zpívá v jedné písni

,,všechno je uplne stejné všechno je uple stejné´´

Poukazuje  že kvalitativně je to to samé jak tomu bylo za bolševika ale kvantitativně to vidí jinak.

Pepa je velice rád že tento projekt podpořil a doufá že napomůže objasnit jeho postoj na toto téma,

,,jakmile jsem o tomto projektu zaslech tak sem za tím letěl jako včela za květinou´´

2 komentáře

Vložit komentář

Dovednosti

Zveřejněno

7.12.2015

Share This