Greenwayfood

by Petr Klíma

Kroužek vaření- kopřivy opět v akci

Kroužek vaření- kopřivy opět v akci

I na kroužku vaření jsem nemohl v tomto roce zapomenout na to, abychom s dětmi udělali něco z čerstvých jarních kopřiv. (Před rokem jsme z kopřiv dělali tyto nevšední slané muffiny.) K této příležitosti také pro kroužek vznikl i tento nevšední recept na kopřivové palačinky. Zprvu obrovské nadšení v řadách dětí nebylo, přeci jen kopřivy (potažmo špenát), jsou suroviny které děti moc nemusí. Avšak musím říct, že děti na kroužku často nutím dát do receptu vše o do receptu patří (nedávno to byly houby) a učit se tak více poznávat nové ale hlavně méně populární suroviny které se u dětí opakovaně objevují.

Během Velikonoc jsem u nás na Berounsku poctivě nasbíral potřebné množství kopřiv a medvědího česneku (díky včasnější sezoně, ho bylo vážně všude dost). K tomu jsem naklíčil mungo fazole a ředkvičky, dokoupil pár klíčových surovin a děti se mohly pustit do práce.  Do palačinkových těst s oblibou používám celozrnnou ječnou mouku, i proto nesměla v těstu tentokrát chybět. Někomu se dařilo lépe, někomu hůře (občas nás nevyzpytatelně zrazuje vybavení kuchyně). i přes malé nezdary, děti dotáhly pokrm krásně do konce. Palačinky naplnily žervé s medvědím česnekem, sypaly nastrouhaným sýrem a dozdobili další porci vitamínu v podobě klíčků a ředkviček.

My jsme tento pokrm měli doma o Velikonocích, palačinky jsem plnil ihned teplé ještě na pánvi, na jednu stranu potřené žervé, na druhé posypané sýrem, přehnout a ihned servírovat, není na tom nic složitého. Nejdůležitější je, vychytat si hustotu těsta, vždy to funguje trochu jinak, i my na kroužku jsme občasně museli těsto ředit či zahušťovat. Podobné palačinky jsme už dvakrát dělali u nás ve školní jídelně, akorát ze špenátu a s jinou náplní, doplněné salsou. Podle mě, je tento pokrm zajímavou alternativou do jídelníčku mnoha jídelen, které mají problém s kreativitou u bezmasých jídel.


                  

                   

       

Nakonec se musím opět opakovat ….je mi ctí, že můžeme na kroužku používat spotřebiče KitchenAid od Magnumhome.cz   Například díky tomuto výkonnému blenderu, jsme si mohli poradit i tužšími stonky kopřiv, což by jste asi při použití tyčového mixeru, neměli šanci a zničili si ho, tak pozor na to!

Přeji hodně zdaru při zkoušení palačinek….

      

 

Dovednosti

Zveřejněno

7.4.2024

Share This