Greenwayfood

by Petr Klíma

Tituly, které byste si během tohoto léta neměli nechat ujít.

,
Tituly, které byste si během tohoto léta neměli nechat ujít.

Kdo by si myslel, že vydavatelé v redakcích přes zimu spí a na jaře se probouzí k tvorbě, která je bude živit po zbytek roku, ten je tedy určitě na omylu. Na jaře jsem zahlédl pár kuchařek, témata jsou podobná jako loni, zdravé recepty, kuchařky bez cukru a několik titulů, které byly tak trochu mimo moje zaměření.

Když však nakouknete na stránky nakladatelství Smartpress, budete mile překvapeni, co krásného a smysluplného v jejich režii toto jaro vyšlo. I když se ne až tak zcela jedná o tituly vyloženě kulinářské, mohu říci, že jaro je pro tyto výtvory náramně načasované. Sám jsem měl nedávno možnost navštívit tiskovku, kde se tituly v plné kráse představovaly. Celá akce se odehrála v trojské Botanické zahradě s podtitulem „Zahrada pro radost a užitek“. Musím říci, že to stálo za to, včetně výborného a zdravého pohoštění, které pro nás připravilo skromné, ale velice útulné bistro Botanická na talíři spolu a autorkou Julií Kučerovskou.

                                                                                                                                           
                                                                                          

Zelenina z ekozahrady pro radost a soběstačnost

V první řadě musím představit knihu, na kterou jsem hodně dlouho čekal. Volím ji především proto, že se nádherně doplňuje s knihou mojí, tou zeleninovou. Je jí navazující zahrádkářský bestseller Ekozahrady a rodového statku Jardy Svobody, ke kterému se tentokrát přidala i jeho žena Lada, která zde převzala žezlo vládkyně kuchyně s doporučeními, jak zeleninu smysluplně a kvalitně zpracovat.

Musím potvrdit, že Jarda v jeho autorské odmlce určitě nezahálel. Přivedl na svět knihu výživnou, jejímž obsahem je více než 500 stránek plných užitečných rad, vlastnoručně vytvořených fotek (neuvěřitelných tisíc) různých druhů rostlin, o kterých jste možná ani nikdy neslyšeli. Jakmile se začnete prokousávat knihou, nutí Vás k zamyšlení, jak byste si mohli udělat život lepší, zdravější a plnohodnotnější, především co se ekologického smýšlení týče.

Při listování začnete tvorbou záhonů, pěstování zeleniny a květin, následně nastudujete přesný popis a charakteristiku plodin. Další cesta povede na záhonoviště a nakonec, jak už jsem avizoval, zakotvíte v zahradní kuchyni, kde jsou kapitoly uspořádány podobně jako jsem to pojal i já ve své knize, velice dobře seskládány dle sezony

                 

Kdo o autorovi ještě neslyšel, měl by vědět, že Jaroslav Svoboda získával své znalosti z oblasti permakultury a přírodních zahrad během zahraničních cest. Po návratu se začal věnovat designu ekozahrad a rodových statků. Vede stránky www.ekozahrady.com, píše články a fotografuje přírodu. Jeho ekozahradní a meditační kurzy jsou vyhlášené. Tvoří na mnoha hektarech vlastních pozemků jedlé ovocné a ořechovo-kaštanové lesy a zkoumá interakce rostlinných společenstev i jejich podrostů. Všechny tyto zkušenosti se proto velice dobře odráží i v jejich knize.

Pokud však o velké zahradě nepřemýšlíte, třeba proto, že máte malé děti, doporučil bych zaměřit se na další titul. Je jím kniha, která má k předešlé zahradnické také hodně blízko, autorkou je Anita Blahušová a jmenuje se….

Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi

Kniha srozumitelně a zábavně vysvětluje principy zahradničení (nejen) s dětmi, poskytuje kalendářní přehled pro celý rok a slouží jako praktický manuál pro jakoukoli zahradu. Je jedinečná v tom, jak se cíleně zaměřuje na zapojení menších i větších dětí do veškerého dění. Nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Tato hra je propojena i s opravdovým pěstováním, které bude bavit dospělé i děti a díky kterému si společně sklidí krásnou vlastní úrodu! Celoroční životní cyklus zahrady se prolíná s konkrétními pracovními postupy a činnostmi vhodnými pro děti, formou originálních, ale přitom snadno zvládnutelných projektů.

              

Autorka, jež je známá i svou prvotinou Zahrádka v květináči, své znalosti a zkušenosti pravidelně zveřejňuje na svém blogu http://www.zahradamebavi.cz/

No, a pokud zahradě neholdujete a máte doma dospívajícího potomka, kterému byste chtěli udělat radost a zapojit ho více do procesů ve vaší kuchyni, určitě bych doporučil

Kuchařku pro Teenagery.

Možná tomu nebudete věřit, ale je docela možné, že se rodí nová parťačka do kuchyně například k Martinu Škodovi, který mimochodem (je to už nějaký pátek) u Smartpressu také vydal svoji první knihu „Škoda nevařit“. Autorkou kuchařky pro mladé začínající gurmány je teprve šestnáctiletá Julie Kučerovská, která svůj rukopis nabídla nakladatelství, když jí bylo neuvěřitelných 15 let, což je opravdu velice odvážné.

 

Kuchařka je výzvou jejím vrstevníkům – i když třeba jídlo vypadá složitě, jeho příprava může být úplně jednoduchá a zvládne ji každý. A ani začínající kuchařky a kuchaři by se neměli bát popadnout do ruky měchačky, hrnce a pekáče a pustit se do díla. Vaření je zábava, zvlášť když jídlo chystáte pro rodinu či přátele, či dokonce s nimi.

                                                          

Kniha je rozdělena do sedmi tematických kapitol, kam autorka zařadila recepty pro nejrůznější každodenní i slavnostní příležitosti – čtenářům přináší tipy na zdobnou a chutnou víkendovou snídani, menu na nedělní oběd, vánoční pohoštění, zábavný piknik v parku nebo občerstvení na párty, ale i na zdravé a syté svačiny nebo rychlou vegetariánskou večeři.

___________________________________________________________________________________________________________________

Myslím, že je tato nabídka knih je velice výživná a plná inspirace pro to, co naše okolí a planeta nyní bez debat potřebuje. Jsem také rád, že takové tituly vznikají a doufám, že povedou k lepšímu životu a navracení se k obyčejným činnostem a zvykům, které tu už kdysi byly.

 

Celou akci pro děvčata z nakladatelství Smartpress nádherně zdokumentoval Richard Hodonický…zde jsou v plné kráse 🙂

 

 

Vložit komentář

Dovednosti

Zveřejněno

28.5.2018

Share This