Greenwayfood

by Petr Klíma

Jidášovo ucho

Jidášovo ucho

Pod názvem boltcovitka bezová si asi většina z nás žádnou kulinářskou lahůdku nepředstaví. Její známější jméno, odkazující na její vzhled a údajně první místo nalezení už vám asi napoví více. Jidášovo ucho. Na první pohled i dotyk opravdu připomíná chrupavčitý lidský boltec.Je to hojně se vyskytující jedlá houba, rostoucí převážně na bezu, případně dalších listnáčích. Hravě ji naleznete i v zimě, takže si můžete jídelníček zpestřit čerstvou houbou i v této části roku. V případě Jidášova ucha, dokonce houbou s velmi pozitivními zdravotními účinky.

Údajně byla poprvé nalezena na stromě, kde se oběsil Jidáš. V Číně ji ale už zřejmě znali dávno před naším letopočtem. A až do dnešních dnů je Jidášovo ucho důležitou surovinou v asijské kuchyni a nejen v ní.

fotografie z lesa z www.ohoubach.cz

Ale v klasickém čínském salátu či tradiční čínské polévce ho naleznete zcela určitě. Dokonce lze sušené zakoupit pod názvem černá čínská houba (obsahuje ji téměř každá mražená asijská zeleninová směs). Pro netradiční nevýraznou houbovou chuť je ale vhodné takřka do jakéhokoliv pokrmu. Výborné je v polévkách, v omáčkách, obilninových směsích nebo v rizotu, ale také s luštěninou či zapečené v těstovinách a v zeleninových salátech.

Čerstvé houby ideálně očistíme a 10-20 minut vaříme. Sušené houby se doporučují před vařením namočit. Opětovnou hydratací nabydou na objemu, tak pozor při dávkování. A vodu z uvařené boltcovitky určitě nevylévejte, obsahuje spoustu léčivých látek. Správnou a podrbnou přípravu najdete v receptech na blogu.

                                                                                           

Své místo má i v domácích zelených lékárnách. Známé je využití při krvácivých hemeroidech, ale blahodárně působí i při různých jiných trávicích problémech a bolestech břicha. Také redukuje krevní tlak a čistí krev, takže je doporučován jako prevence proti infarktu a kornatění tepen. Celkově pomáhá tělu při jakékoliv rekonvalescenci po dlouhé nemoci či jiné fyzické zátěži. Ve starověké Číně z něj tak dělali i léčivé obklady očí a zotavovávaly se jím novopečené maminky.

pro GWF napsala Andrea Pekárková

Recepty zde:
Tofu na zázvoru s rajčaty a zeleninou

Dovednosti

Zveřejněno

2.3.2017

Vložit komentář

Share This