Greenwayfood

by Petr Klíma

Jídlo a pití v pravěku a středověku- Magdalena Beranová /Academia/

Jídlo a pití v pravěku a středověku- Magdalena Beranová /Academia/

Nejprve bych podotknul, že se tentokrát nejedná o kuchařku v pravém slova smyslu, i když na konci kniha obsahuje několik receptů a tipů ze starých dob. Už proto jsem si také tuto knihu koupil. Velice rád z této pasáže čerpám, i když recepty nejsou bezmasé.

DSC_5360

Jak již název naznačuje, kniha přibližuje tak trochu tajemná období lidstva. Autorka Magdaléna Beranová se snaží bez jakýchkoliv spekulací popsat stolování a přípravu jídla v těchto dvou vzdálených časových úsecích. V průběhu čtení jsem byl opravdu zvědavý a napnutý, jakými pikantnostmi ve stolování se tyto doby vyznačovaly. Uvedená publikace je dalším pokračováním, které se těmto obdobím věnuje, ale řekl bych, že je úplně nejpovedenější a obsahuje spoustu informací.

Kniha je velice přehledně seřazena do několika kapitol, tak jak je můžete znát z klasických kuchařských knih. Je zde kapitola o obilí, o masu, luštěninách, zelenině a ovoci, o bylinách, koření a řadě dalších produktů.

DSC_5363

V jedné sekci také najdete vše o nápojích, především alkoholických. Nechybí zde ani popis společenských povinností s pitím a oslavami souvisejících.

DSC_5356

Taktéž můžete v knize najít popisy některých tradičních lidových slavností, jako jsou Vánoce, Velikonoce, posvícení atd.

Velice poutavě zde autorka líčí například přípravu hostin v bohatších rodinách. Budete překvapeni, kolik jídla a úsilí poddaných kuchařů takové slavnosti obnášely.

Jedinou nevýhodou této knihy je asi cena, která není úplně nízká, každopádně si myslím, že napsat takovou knihu dá spoustu úsilí, studia a hledání. Proto jsem neváhal, když jsem ji kupoval a autorku rád touto cestou podpořil.

Vice o knize ZDE…

 DSC_5367 DSC_5357 DSC_5353 DSC_5347

Vložit komentář

Dovednosti

Zveřejněno

1.3.2024

Share This