Greenwayfood

by Petr Klíma

Kamut s pečenou dýní a hlívou ústřičnou

,
Kamut s pečenou dýní  a hlívou ústřičnou
Vždy, když se snažím udělat něco super zdravého, sáhnu po kvalitní obilovině. Tentokrát jsem zvolil dušený kamut s velice oblíbenou dýní, která v našich kuchyních většinou končí ve skvělé dýňové polévce. V tomto křupavém rizotku také najdete hlívu ústřičnou nebo třeba kukuřici. Vše se báječně snoubí s čerstvě nasekaným koprem.

4 porce
Doba vaření kamutu 50 minut
Příprava pokrmu 40 minut

Budeme potřebovat:
250 g kamutu (zrno)
1 menší dýně Hokaido
600 g hlíva ústřičná
2 červené cibule
2 stroužky česneku
200 g mražené kukuřice (zrno)
1 čl kmínu
1 pl wurzl
olivový olej
mořská sůl
mlýnek s barevným pepřem
1 čl provensálských bylin
malý svazek petrželky
malý svazek kopru

DSC_4582-2

Návod:

  1. Kamut (jako každou obilovinu) je nejlepší den předem namočit; pokud se tak nestane, vaří se o trochu déle. Zalijeme ji tedy 2 a 1/2 násobným množstvím vody a vaříme téměř 50 minut. Je možné, že budeme muset vodu párkrát přilít. Během vaření ochutnáváme – kamut by měl být měkký, ale přitom trošku křupavý.
  2. Dýni nakrájíme na menší kostky, dáme na malý plech, posypeme sušenými bylinkami, osolíme, zalijeme olejem a pečeme na 170°C asi 25 minut do zhnědnutí. (Během pečení kontrolujeme – měla by být poloměkká.)
  3. Hlívu zlehka očistíme a nakrájíme na hrubší kousky. (Stonky nakrájíme na kousky menší, jsou tužší a dělaly by se příliš dlouho.)
  4. Nahrubo nakrájenou cibuli zpěníme v pánvi na oleji do zlatova, přidáme kmín, na plátky nakrájený česnek a opět krátce zasmahneme. Vložíme hlívu a restujeme, dokud nepustí vodu. Pokud houby pustí málo vody, mírně podlijeme. Přidáme wurzl a podusíme asi 15 minut.
  5. Do směsi vsypeme povolenou kukuřici, přidáme kamut, upečenou dýni, pepř a nasekané čerstvé bylinky. Důkladně zamícháme a dle potřeby dochutíme solí. (Část bylin si můžeme schovat na posypání na talíři.)

DSC_4613

Co je vlastně kamut?
Kamut  jako třeba špalda je prapůvodní druh pšenice, který není ošetřen moderními zemědělskými postupy a díky tomu se v zrnu zachovává větší procento živin. Obiloviny se doporučuje máčet 48 hodin, během dne se voda slévá a mění za čerstvou.

Vložit komentář

Dovednosti

Zveřejněno

14.12.2015

Share This