Greenwayfood

by Petr Klíma

Čaje, na které doma nedáme dopustit.

Čaje, na které doma nedáme dopustit.

Dlouho jsem se odhodlával k napsání nového článku, který se nebude týkat pouze vaření, takovejch píšu málo. Nedávno mě však cvrnklo do nosu krásné téma. Možná by vás zajímalo, jaké čaje mám v oblibě, jaké druhy doma máme všichni rádi, kdy jaký čaj pijeme, prostě vše s čaji spojené. Jelikož nepiji kávu (kromě obilných), tak máme doma vážně arsenál čajů a také proto, si i kvalitu patřičně vybíráme.

Zprvu bych chtěl upozornit, že tento článek není cílená reklama, i když to tato zprvu tak může vypadat. V tomto čajíkovém tématu vyzdvihuji čaje Sonnentor a není to náhoda. Já už několik let kupuji převážně čaje této značky a je tomu tak z mnoha důvodů. V první řadě jsou tyto čaje velice chutné, v žádném případě je nemohu srovnat s žádnou jinou konvenční značkou. Také pochází z ekologického zemědělství, což je snad nejdůležitější, když jich vypijeme takové množství.  V poslední řadě je také to, že je v Sonnentor do puntíku doladěné, od obalu až po finální recyklaci použitých čajů a obalů.

Nejspíše by bylo dobré začít od rána,  jak u nás vypadají snídaně. Za posledních několik let máme v oblibě jíst kaše, většinou u nás vede z ovesných vloček, někdy ji máme z jáhel (ty vařím večer den předem), rýže, v zimě si vaříme také pohanku. Na kaši nesmí chybět med či sirup (používám výhradně datlový) čerstvé ovoce (v zimě se nebráním i mraženému), zakysaný nápoj nebo jogurt, různá semínka nebo oříšky, ale také koření (skořice nebo perníkové koření  ). Čas od času sypeme na vrch i kvalitní kakao, či zjemňujeme kokosovým olejem. K misce kaše u nás však musí být i napoj, teplý nápoj a to v podobě lahodného čaje, ráno převážně bylinkových. Ve výběru máme především čaje Anděl strážný, nebo Kurkumový sen (roibos-vanilka- zde snad ani není třeba mulivt o blahodárnosti kurkumy) a nebo čaj Štěstí, ten chutná velice dětem, je to jejich favorit.

Nebráníme se pít čaje i po jídle, nebo během dne. Takový čaj už nemusí být teplý a dobře zažene žízeň, i když třeba není doslazen (žádný z použitých čajů nesladíme pro vychutnání jejich chuti). Když nás čeká nějaké těžší jídlo tak bych doporučil mít po ruce čaj Fenykl-anýz-kmín (potíže odvane vítr 🙂 ). Takový čaj i třeba po luštěninovém jídle, zpraví vaše zažívaní, pokud nejste na luštěniny zvyklí. Nesmím však zapomenout na čaje ovocné, ty jsem dříve moc nepil, všechny klasické byly šíleně kyselé po ibišku, až do doby kdy jsem neobjevil čaj Ovocná symfonie, vážně výtečný a po sušeném ovoci voňavý čaj, který chutná skvěle za tepla tak i zastudena.

Kvečeru dáváme přednost čajům zklidňujícím, často čaje kde je zastoupená sypaná meduňka, heřmánek, někdy třeba i šalvěj. Z míchaných směsí bych doporučil čaj Uvolnění.


Jsou časy, kdy není veselo, i nás někdy přepadne únava, nachlazení či různé virózy. A proto máme doma vždy věrné bojovníky, které nám s těmito neduhy pomohou bravurně zatočit. Kromě velice účinné rakytníkové šťávy jdou vždy do akce čaje Usmrkánek, Knedlík v krku (prodávaný i ve formě bonbonů),nebo čaj Kuc Kuc. Někdy sáhneme i po čaji sypaném jedno druhovém v podobě lipových květů nebo výluh ke kloktání z šalvěje.  Výborným pomocníkem v zimních časech, kdy se tělo potřebuje zahřát je i speciální řada čajů se zázvorem. Pro tyto případy v Čejkovicích připravili Zázvor Pohoda (echinacea, levandule heřmánek, konopí, bez, ostružina list, pohanka, meduňka) peprný Závor Kurkuma (včetně galgánu a špetky černého pepře), se lžičkou medu a lžící citronu vážně  skvělý. A nakonec čaj Zázvor Citrón (s přídavky citronová kůry a trávy, lékořice, pepře a ibišku), každý má svoje ojedinělé kouzlo. Většina jmenovaných čajů, můžete také zakoupit volně sypaných v sáčku a připravit výluh třeba pro celou rodinu v jednom džbánku.

V Sonnentor nás nepřestávají nudit nápady, stále něco vymýšlí, jejich názvy a obaly čajů jsou velice originální a baví třeba i děti. Naše dcera stále chtěla po vzoru svých vrstevníku něco sbírat. Nakonec ji napadlo, že si udělá sbírku čajů a tak se její nástěnka v pokojíčku plní sáčky mnoha barev. Velice dobrým nápadem je třeba i udělat dětem z čajů originální adventní kalendář.

No, a když jsme u těch inovací, tak je tu opět něco, o čem jste třeba ještě neslyšeli. Je jím čaj Best Tea(m), který se skládá z meduňky, citronové trávy a verbeny v kombinaci se zeleným ovšem a lékořicí. Také mě poslední dobou velice oslovil čaj Konopný list, chuťově velice blízko ke kopřivě či zelenému čaji, vážně zajímavé a chuťově obohacující, někdy není nad jednoduchou originální chuť.

Doufám, že vás tento článek navnadí k návštěvě prodejen, kde se čaje Sonnentor prodávají, je jich v Čechách vážně spousta, včetně dvou výstavních, které se nachází v Praze a Brně, žádný však nenajedete třeba v supermarketu, což také svědčí o serioznosti.  Sonnentor. Věřím, že někteří z vás (především nyní v době covidí), dáváte přednost nákupů z pohodlí domova, proto neváhejte navštívit kompletní eshop, na kterém můžete kromě čajů,  vybírat ze spousta mnou favorizovaných koření či inspirativních receptů.

Zde jedna fotečka jak jsou pěkně prezentované koření a čaje v dejvické prodejně Countrylife.

Vložit komentář

Dovednosti

Zveřejněno

16.12.2020

Share This