Greenwayfood

by Petr Klíma

Jak se křtily novinky z redakce Smart press ve Stromovce…

Jak se křtily novinky z redakce Smart press ve Stromovce…

V minulém týdnu jsme se s celou rodinou vydali do pražské Stromovky, přesně řečeno do kavárny Domeček (Domus Vitae) abychom v kruhu známých a novinářů vypustili do světa nové a překrásné tituly Nakladatelství Smart press, které spolu náramně souvisí a doplňují se.

           
                

 

Letošní jaro v redakci patřilo hned čtyřem knihám, které opět překypují originalitou, nevšedností, ale také dokonalou grafikou, z níž vážně přecházejí oči. Musím říct, že na trhu knih je nespočet kulinárních titulů, konkurence je obrovská. Každopádně není nad knihu českou, s opravdovou a hmatatelnou duší od autorů, kteří je dělají z láskou a odhodláním. Proto nemohu nedoporučit tyto, které se mi nedávno dostaly do ruky.                                       

 


 

V prvé řadě musím představit knihu, která je unikátem u nás, ať už výtečně vybraným tématem, ale také autorem, který zanechal patřičnou stopu, co se fotografii jídla týče. Je jí kniha přední profesionální food fotografky Aleny Hrbkové s titulem….

 

JAK SE FOTOGRAFUJE JÍDLO  –  Nafoťte si vlastní kuchařku.

 


Kniha je výtečným průvodcem a inspirací právě těm, kdo se zajímá o fotografování jídla, ať už v domácím využití (rodinné kuchařky, blogy) nebo i na cestě k profesionálním kvalitám. Uvnitř krásně barevné knihy najdete vše potřebné, od technického vybavení a všech praktických kroků až po vytváření atmosféry. Je to prostě dokonale návodný manuál a umělecký zážitek v jednom! Kniha obsahuje tipy, jak dále nafocené recepty využít  například  pro vytvoření rodinné kuchařky, fotoknihy vlastních receptů nebo třeba výtečných materiálů, pro publikování na vlastním blogu, Facebooku či Instagramu. Škoda jen, že tato kniha nepřišla o chlup dříve, možná i moje knihy by to posunulo o stupínek výše. 🙂


 

Jako další titul, který vás při objednávaní knih  a kuchařek z e-shopu Nakladatelství Smart press nenechá klidným, je bezesporu léta připravovaný počin pod názvem….

Tradinář – Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů

 

Život této nevšední knize vdechla sama osobně vůdčí osobnost a zakladatelka nakladatelství SP
Martina Boledovičová ve spolupráci s blogerkou Monikou Kindlovou, která již několik let odtajňuje na blogu U nás na kopečku svůj tradiční život na venkově, kde žije s manželem a dvěma dětmi. Já sám jsem tak trochu staromilec, snažím se navracet k tradicím a i proto jsem se na tento titul náramně těšil.

                             

Kniha obsahuje dvanáct kapitol podle měsíců v roce. Každý měsíc má svou poetiku, své svátky, obyčeje i tradice, ale také praktický dopad – jak dětem vše vysvětlit, co si připravit a uvařit, jak si svátky s rodinou a přáteli, ale třeba  se sousedy co nejlépe užít? Tradinář objasňuje konkrétní svátky, popisuje jejich obyčeje a zvyky, odkrývá jejich nadčasovou podstatu a promítá je do současného života rodin s dětmi. Obsahuje návody na společné tvoření a hraní, na zpracování sezonní sklizně a recepty na tradiční i zapomenutá jídla (například mazanec, vrkoč, trdelník nebo svatomartinskou husu), v souladu s přirozeným rytmem roku. V knize proto nechybí pojmy jako jsou Tři králové ~ Hromnice ~ masopust ~ Morana ~ Velikonoce ~ čarodějnice ~ máje ~ letnice ~ svatojánská noc ~ poutě ~ dožínky ~ posvícení~ Dušičky ~ advent ~ Vánoce. Raritou této knihy se stal také fakt, že vyšla ve dvou variantách obálek, jednu zdobí vlčí máky a druhou originální ilustrovaný věnec, ta však vyšla z tisku v limitovaném počtu pár set kusů.

                                                   


 

Nakonec, jak je tomu ve Smartpress zvykem, na akci nechyběla kniha ze zahradní tématikou, tentokrát od autorského týmu Kokoza

PĚSTUJEME VE MĚSTĚ Zelené balkony, sousedské záhonky a komunitní zahrady

 

A tak pokud bydlíte ve městě a chcete do něj přivést více přírody nebo vás láká mít po ruce čerstvé bylinky, květy, sezonní zeleninu a drobné ovoce  je tato kniha jako stvořená přímo pro vás. Chcete poznat svoje sousedy a potkávat se s nimi nejen na ulici? Postrádáte příjemný venkovní obytný prostor?

                                                       

Tato praktická knížka vás provede teorií i praxí zakládání sousedských záhonků nebo i celých komunitních zahrad. Záhonky a zahrady totiž mohou vzkvétat i ve městě, stačí vědět, jak na to. A je jedno, jestli vyrostou na veřejném prostranství, ve vnitroblocích, u školy nebo třeba na střeše! O svoje zkušenosti se podělí nejen autoři ze spolku Kokozy, ale také další komunitní zahradníci. A návod dostanou i všichni, kdo si chtějí vypěstovat třeba „jen“ malou balkonovou zahrádku nebo osadit předzahrádku.

                                              

                  I když trochu káplo, tak se akce náramně povedla, krásné momentky zde pořídil můj dvorní fotograf Jiří Grégr

                                        
                                                       

  Je docela možné, že vám chybí ještě jeden titul a tím je vlastně moje dílko v podobě kuchařky plné nevšedních jídel ze super výživných luštěnin, o knize se můžete dočíst zde.


                                           

 

Vložit komentář

Dovednosti

Zveřejněno

21.5.2019

Share This