Greenwayfood

by Petr Klíma

Květák

Květák

Nikdo by snad ani neřekl, že místo, kde květák poprvé spatřil světlo světa byl Kypr. Psalo se tehdy 6. století před naším letopočtem. A až za dlouhých tisíc let, kdy na Kypru divoce rostl, se objevuje na Britských ostrovech, kde mu říkali „Kyperský salát“. Později se také objevují další odrůdy, přichází ze Sýrie, kde byl šlechtěn víc než tisíc let. No a od konce 18. století už ho znali v kuchyních po celé Evropě. Oblibu v zahradách však má i pro svůj vzhled, což docela chápu, jelikož některé odrůdy vypadají vážně zajímavě.

I když je květák (tak jako třeba zelí) z velké části tvořen vodou, za syrova je především vysokým zdrojem vitamínu C, dodává tělu jak minerály, tak větší množství vlákniny. Doba jeho sklizně většinou přichází začátkem července, záleží však také na odrůdě, mohou být i pozdější odrůdy, které se však vyskytují zřídka. Poslední dobou si na trzích získal oblibu také květák Romanesco neboli Květolice, který má velice pěkný vzhled a už z názvu je patrné, že je něco mezi brokolicí a květákem. Zralost květáku poznáme tak, že je lehce nahnědlý a že se růžičky od sebe oddělují. Čerstvě sklizený květák vydrží v lednici až tři týdny. Jeho růžičky lze také zamrazit. Doporučuji povařit ho 3 minutky v horké vodě s několika kapkami citronu a po vychlazení zabalit nebo vložit do vzduchotěsné nádobky a zamrazit.

Je pravda, že já používám květák jak za syrova, tak i šetrně tepelně zpracovaný. V prvním případě se do salátu nahrubo nastrouhá, nebo naseká na tenké plátky, je však potřeba ho dobře ochutit – citronem, olivovým olejem nebo doplnit jogurtem, česnekem, či v kombinaci s černou solí. (Názorný příklad ve falešném vajíčkovém salátu.) Podušený a chlazený květák v salátu také není k zahození, rád přidávám kapary, jablíčka, rozinky, semínka, cibulku, klidně s medovo-hořčičnou zálivkou. Květákové polévce sluší vločky, hrášek, brambora, česnek. Květák v polévce může být upečený, podobně jak je tomu s cizrnou a těstovinami zde. Také květák často přidávám do karí směsí v kombinaci s předvařenou luštěninou a kokosovým mlékem. Do cibulového základu přisypu černé hořčičné semínko nebo černuchu setou (Kalonji /black onion seeds). Květák je velice populární při zapékání, se sýrovou omáčkou, s uzeným tofu a lískovými oříšky. Možná ani netušíte, že z květáku se dá udělat i bezlepkový korpus na pizzu nebo lze obalit v těstíčku (z vody, celozrnné mouky a soli, máčet ve strouhance, dát na pečící papír, potřít olejem) a následně péct v troubě asi 20 minut (skvělá alternativa ke smaženému květáku).

Dovednosti

Zveřejněno

5.8.2018

Vložit komentář

Share This