Greenwayfood

by Petr Klíma

Originální OBYČEJ….dáváme nábytku nový život!

Originální OBYČEJ….dáváme nábytku nový život!

Spojovalo je dlouholeté přátelství, trávily spolu hodně času. Jeden den přišly s nápadem, který se nebály realizovat. Jejich láska k nábytku, především tomu starému, dala základ platformě, kde se mohou realizovat lidé se stejnou zálibou, ke které tíhnou i ony. Internetový portál Obyčej sdružuje lidi se stejným zájmem o ručně vyráběný nebo starý renovovaný nábytek.


Se stěhováním přišel nápad

Terezu Rafaelovou s Martinou Fridrichovou znám od svého dětství, společně jsme dospívali v malé vesničce Ořechov, která se nachází kousek od Brna. Když žijete na takovém zapomenutém místě, je velice těžké se s čímkoliv prosadit. Jedinou možností je právě nedaleké Brno, kde obě holky v současnosti žijí. Když si při stěhování zařizovaly svoje byty, většinu nábytku sháněly po bazarech a samy si ho také opravovaly a zkrášlovaly. Někde tam nejspíš vznikl nápad na založení webových stránek Obyčej.. Hlavním cílem bylo vybudovat portál specializovaný výhradně na nábytek, a to především proto, že na podobných stránkách, které už existovaly, byl nábytek vždy jen okrajovou kategorií, kterou zastiňovaly výrobky z oblasti bižuterie nebo originálního designového oblečení.

Dát věcem druhou šanci

Martina a Tereza rády navštěvují secondhandy nebo bazary a vyhledávají kousky nábytku, kterých se jiní lidé zbavují, protože pro ně nemá žádnou cenu. Holky si příliš nepotrpí na nové, strojově vyráběné kusy i proto, že vědí, co za tuctovou výrobou mnohdy stojí. Mají vztah k opotřebovaným věcem. Vědí, že každá otlučená skříňka nebo židle může znovu ožít a sloužit svému účelu další desítky let. Nebo získat funkci novou, mnohdy zcela nečekanou. Takových kousků na jejich stránkách najdete nespočet. Na Obyčeji je nábytek všeho druhu – interiérový i zahradní, najdete tu i bytové doplňky různých materiálů a barev. Každý si tu přijde na své. Když hledáte třeba stůl, nabízí se vám velký výběr ze všemožných materiálů a stylů provedení, takže je velká pravděpodobnost, že se tam potkáte právě s tím svým vysněným, který dokonale zapadne do vašeho domova. Možná si řeknete: tak vysoké ceny? to si nemohu dovolit… Ceny jsou ale vlastně poměrně nízké, když si uvědomíte, kolik práce, úsilí a času do svých výtvorů výrobci vkládají a že každý kus je originální.

Když dva dělají totéž…

Na stránkách Obyčeje je zaregistrována asi stovka furnitiérů, lidí, kteří ručně vyrábí kvalitní nábytek. Holkám to dělá velkou radost a doufají, že se tato skupina bude rozšiřovat. Byl to vlastně i jeden z důvodů, proč byl Obyčej založen. Tereza k tomu podotýká, že jednotlivé tvůrce od sebe dělí, kromě stylu, také odlišné postupy, jejichž výsledkem je právě velká rozmanitost nabízených kousků. Nejvíc výrobců je z Prahy a Jihomoravského kraje. Docela zajímavé je, že jsou na Obyčeji zástupci úplně všech krajů, až na Karlovarský. Tímto by tedy chtěly s megafonem v ruce vyzvat všechny šikovné karlovaráky: “Připojte se a ukažte Česku, že nejste jen lázeňští šviháci!“

                                              

Lavičky užitečné i krásné

Holky samy design ani práci se dřevem nikdy nestudovaly, i proto byly začátky těžké. Nejdříve tvořily na sousedově dvorku, zkoušely různé techniky. Mnohdy šly cestou pokus-omyl a tak ne vždy všechno dopadlo tak, jak by si představovaly. Při renovaci jim pomáhal také kamarád a umělecký kovář Vojta, který bydlel nedaleko. Svojí tvorbě Tereza a Martina věnovaly donedávna většinu volného času a na jejich práci to bylo znát. Během času přišly i nabídky na zkrášlení veřejných prostor. Šlo o výrobu originálních laviček z palet, stojanů na kola před brněnským kinem Art a další. Několik laviček můžete najít roztroušených po různých místech Brna nebo si na jednu zajít sednout do kavárny Divoké Matky, která sídlí v Praze. Holky říkají, že tyto lavičky jsou jejich srdíčková záležitost. Při jejich výrobě stále vylepšují postupy, takže teď už nespotřebují tolik materiálu, jako když s jejich výrobou začínaly. Je docela možné, že se s těmito lavičkami v budoucnu setkáme více i po Praze. Také kavárně Bajkazyl věnovaly poličku vyrobenou ze staré televize a zrenovovanou dětskou židli do dětského koutku.

Malá posila týmu

Pak se ale vyskytlo několik okolností, které toto úsilí trochu přibrzdily. Zprvu musely kvůli nucené demolici opustit tvůrčí dílnu, která se nacházela ve staré továrně Vlněna v centru Brna. Také se Tereze nedávno narodil syn a nezbývá jí tolik času. Obě však věří, že malý Hubert bude za pár měsíců větší a i on dostane svou vlastní pilku a znovu se do toho všichni pustí. Martina stále pracuje na svých vlastních kouscích, které vznikají ve spolupráci s Vojtou. Tuto klidnější dobu využívají z tepla domova k vylepšování webových stránek Obyčeje, který spouštěly v srpnu 2015. Originální vzhled a grafický design stránkám vdechnul příležitostný umělec, básník a raper Jakub Rafael, vystupující pod jménem MC Gey. Kromě tohoto webu vytvořil i několik zajímavých a originálních děl, jedním z nich je třeba legendární „triko vod hoven“.

Holky se snaží stránky neustále zdokonalovat tak, aby byly pro návštěvníky co nejvíc přátelské. Takže se uživatelé mohou těšit na další zlepšováky.

Přes překážky za uskutečněním dalších plánů

A jaké jsou plány do budoucna? Těch prý mají asi tak zhruba milion. Kromě toho, že chtějí mít Obyčej co nejfunkčnější, snaží se ho neustále propagovat, aby se o furnitiérech co nejvíce vědělo. Ve virtuálním světě nově objevují kouzlo instagramu, ale také se nevzdávájí myšlenky na obyčejovský offline market, kde by se všichni výrobci sešli na jednom místě a lidé by si jejich kousky mohli osahat a rovnou koupit. S tím také přišel nápad vytvořit showroom, kde by bylo možné si výrobky naživo kdykoli prohlédnout. Někde úplně vzadu pak leží nápad s kavárnou, která by samozřejmě také s Obyčejem souvisela. Bohužel, hlavně kvůli nedostatku financí, jejich plány a realizace mírně stagnují. Ale jak samy holky říkají: „Pretty Woman měla taky trnitou cestu a jak nakonec dopadla!“

Z jejich slov je znát, že dělat Obyčej je hrozně baví a dávají do něj fakt všechno 🙂  Možná se v budoucnu najde někdo, kdo jejich plány a nápady finančně podpoří.

Mrkněte na: http://obycej.cz/

Dovednosti

Zveřejněno

9.9.2017

Vložit komentář

Share This