Greenwayfood

by Petr Klíma

Pečené fíky vs nová tsampa s čokoládou

, ,
Pečené fíky vs nová tsampa s čokoládou

Tento příspěvek je tak trochu recept, ale především malý článek, kde Vám chci opět více přiblížit snídani, která nemá na trhu konkurenci. Možná budete překvapeni, ale já na tuto pozici již dávno právem korunoval pražený mletý ječmen Tsampa Pema, který produkují na severu Moravy nadšení milovníci tibetských mnichů…Most pro Tibet. Ječmen českého původu, který na výrobu tsampy používají pochází z ekologicky šetrné produkce. Následně ve výrobě prochází šetrným pražením a mletím. Vůně a ojedinělá chuť této superpotraviny vás velice překvapí. Její výživové hodnoty jsou enormní, obsahuje důležitou vlákninu, vitamíny, minerály, méně lepku a také disponuje nízkým glykemických indexem.

Přírodní tsampu není nutné vařit ani péct, stačí pouze zalít horkou vodou či rostlinným mlékem (osvědčilo se mi ji míchat metličkou, aby se hrnci nedělali hrudky), pak už jen stačí dochutit libovolným sirupem nebo medem, zjemnit např. kokosovým tukem a nazdobit čerstvým sezonním či mraženým ovocem.

 

Nyní také můžete vyzkoušet v obchodech ukořistit sezonní čerstvé fíky, které jsou především zdrojem draslíku. Lze je využít jak zasyrova na zdobení kaší a moučníku nebo také do salátů. Také lze třeba povařit do podoby marmelády s voňavým koření a nebo upéct následujícím způsobem….

……na pečené fíky budeme potřebovat:

5 ks čerstvých fíků
1 vrchovatá lžíce hnědého cukru
½ lžičky mleté skořice
1 lžička rostlinného margarinu

Návod:

  1. Fíky omyjeme, nakrájíme na ½ , vložíme do misky, posypeme cukrem, skořicí a zamícháme.

  2. Do malého pekáčku vložíme papír na pečení, potřeme margarínem, vsypeme kořeněné fíky a vložíme do trouby pod vrchní gril na 200°C dokud nezačnou zlátnout, trvá to max. 10 minut, vyjmeme a ihned můžeme servírovat na předem připravenou tsampu.

    Tsampa je na trhu v klasické naturální podobě bez přidaného cukru, v balení po 250, 500 či 750 gramů, v nabídce na eshopu najdete i větší balení na váhu až do 5 kg. Vybrat si také můžete z tsampy s různými příchutěmi, v první řadě meruňková s mandlemi, v poslední řadě bych všemi deseti doporučil vyzkoušet tsampu čokoláda-oříšek slazenou, ale také bez přidaného cukru, budete mile překvapeni jak moc dobře vám tato kaše bude chutnat, je krásně kakaová plná chuti.

Vložit komentář

Dovednosti

Zveřejněno

14.10.2021

Share This