Greenwayfood

by Petr Klíma

S příchodem půstu nová kuchařka!!!

,
S příchodem půstu nová kuchařka!!!


Všechna media i sociální sítě plní poslední dny velká vlna solidarity a pomoci pro Rusy okupované Ukrajině. Není to opět vůbec optimistická situace, po několikáté vlně a různých opatřeních kvůli covicu-19 je tu další rána, která se bude brzy nejspíše týkat i celé Evropy, nejen co se ekonomiky týče. Pomáhat je vážně třeba a i proto přicházím s krásným projektem, o kterém by jste měli vědět. Rusko-ukrajinského konfliktu se to bohužel moc netýká, každopádně pomáhá stejně tak významně, jak tomu je u podobných charitativních projektů.


Jsem velice rád, že jsem mohl být malou součástí právě vydané POSTNÍ KUCHAŘKY – Od kořene po nať, která vznikla pod taktovkou nakladatelství Smart Press. Kniha je napsaná zapáleným a nápaditým šéfkuchařem Pavlem Drdelem ze strakonické restaurace Sůl a řepa. V minulém týdnu jsme se komorně sešli v žižkovské škole vaření Ola Kala, kde byla kniha představena včetně chutné a sezonní ochutnávky jídel od samého autora. Samotný Žižkov mě moc neuchvátil, ale musím říct, že prostor byl vybrán velice dobře, zajímavé vidět prostory, kde se laici učí od zkušených profesionálů. Na všech hostech zapojených do projektu bylo vidět, že jsou s výsledkem nadmíru spokojeni, také já rád vidím knihy, které mají tak významný přesah jako je tato. I proto jsem nemohl takovou spolupráci odmítnout.


.        

 

  

Kniha vznikla jako součást kampaně Post(n)i se. Post(n)i se je kampaň Postní sbírky, kterou Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie Českobratrské církve evangelické pořádá již 10 let. Prostředky této sbírky nyní poputují do Libanonu, kde podpoří vzdělávání dětí z rodin, které uprchly ze Sýrie před válkou, což je dost vlastně podobná situace, která se bude v budoucnu týkat i třeba aktuálně válkou zužované Ukrajiny. Hlavním patronem této sbírky se mimo jiné stal i herec Radim Fiala, který zde také nesměl chybět. Sám do těchto míst odcestoval a snažil se přidat ruku k dílu a napomoci tak této tíživé situaci. Vice o tomto projektu zde.

Půst nabírá různých podob dle dané tradice a náboženství. Nejběžnější je vzdát se na určitou dobu masa. Postní kuchařka Pavla Drdela ukazuje, že to nemusí znamenat ochudit se o dobrou chuť jídla nebo radost z vaření. Navzdory používání lokálních a sezónních potravin představuje pestré pokrmy ze zeleniny, luštěnin a občasného mléka nebo vajec. Bohatost, kterou nabízí letní a podzimní měsíce, uchová naložené nebo usušené a použije v zimních receptechZároveň vychází ze snahy využít produkt v jeho celosti, nic nevyhodit, jak odráží i podtitul knihy – od kořene po nať. Slupky a kořínky usušit na jemný prach pro dochucování pokrmů, dužinu upéct, nať rozmixovat na pesto nebo použít v ochuceném oleji. Podrobné informace o knize najdete zde.

                                                   

 Kuchařka je určená všem milovníkům zdravého životního stylu, zájemcům o udržitelnost, vaření z lokálních a sezónních potravin a také pro všechny, které baví v kuchyni experimentovat se způsoby přípravy jídla a poznávat nové chutě. Recepty jsou bezmasé, vegetariánské. V knize najdete více než 80 receptů na moderní a chutná bezmasá hlavní jídla, polévky a saláty, také 60 návodů, jak uchovat sezónní zeleninu díky fermentaci, nakládání, sušení, jak vyrobit ochucené oleje nebo netradiční nápoje. Kniha obsahuje také několik krásných textů osvětlujících celé postní období. Do tohoto knižního projektu kromě Pavla a mně svými příspěvky také přispěla farářka Martina Viktorie Kopecká, autorka zásadních knih o zdravé výživě Hanky Zemanová, ale tami i líbivý text od autorek Tradináře Martiny Boledovičové a Moniky Kindlové. Musím říct, že po přečtení několika úvodních stránek vám srdce zaplesá, vážně moc krásně a osobně napsané.  Z mojí tvorby se v knize objevují hned tři recepty, které z mého pohledu pěkně doplňují pestrost a barevnost prezentovaných receptů.


Všichni budeme srdečně rádi, když koupí této knihy přispějete na dobrou věc. Za to vám bude ku pomoci v kuchyní kuchařka, která vás naučí jak smysluplně zpracovávat celoroční úrodu, naslouchat více lokálních surovinám a čerpat tak v kuchyni ze surovin třeba i v zimě, kdy čerstvé suroviny tak trochu chybí, přesvědčte se sami.

FOTO: Lukáš Socha 

Dovednosti

Zveřejněno

10.3.2022

Vložit komentář

Share This