Greenwayfood

by Petr Klíma

Ukrajinský boršč

,
Ukrajinský boršč

Tato polévka, se stala synonymem ruské kuchyně, ale možná netušíte, že původem pochází ze sousední Ukrajiny. Pokrm je složený převážně z řepy, zelí a zeleniny nebo třeba fazole. S polévkou jsem se poprvé setkal na začátku mé kuchařské kariéry v jedné restauraci,kde byl boršč vyhlášený a vyhledávaný lidmi z různých koutů republiky. Rád vám tuto pochoutku přiblížím, i když trochu jinak než tomu bylo tenkrát J. Takhle ji dnes dělám já.

DSC_7911

5 porcí
doba přípravy 45 min.

Budeme potřebovat:
150 velké bílé fazole
1 červenou cibuli
1 menší řepu /350g/
1 mrkev
1 brambor
1 zelenou papriku
2 lodyhy řapíkatého celeru
hrst červeného zelí /100g/
2 pl sušených hub / nasekaných/
2 stroužky česneku
3pl rajčatového protlaku
2 pl třtinového cukru
2 pl jablečného octu
1 čl tymiánu
divoké koření 2 ks od každého  /nové koření, bobkový list, celý černý pepř/
mlýnek s barevným pepřem / rád používám čerstvě namletý/
6 pl řepkového oleje
4 pl sójové omáčky / tamari/
čerstvý kopr/ petrželka

DSC_7947-2

Co jste nevěděli o řepě
Je to zelenina s vysokým obsahem vitamínů C a B, sodíku, hořčíku a draslíku. Díky vysokému obsahu betainu podporuje činnost jater, napomáhá při léčbě arteriosklerózy a také při kornatění tepen, které řepná šťáva rozšiřuje. Při pravidelném užívaní, může zlepšit stav vlasů, nehtů a pleti. Tohle asi ale úplně neplatí, ve vařené podobě.  Pokud z ní chcete dostat úplně nejvíce, doporučuji řepu nastrouhat a dochutit jako salát nebo si udělat fresh třeba s jablkem a zázvorem. Je zvláštní, že pokud jsme nachlazení tak jako první sáhneme po exotickém citrónu, což je velký omyl. Právě domácí řepa, by měla být prevencí a léčbou viróz a nachlazení.

658713_cervena-repabeta-vulgaris-var-crassa-detail_image_620

Foto: Jindřich Votýpka

Návod

  1. Den předem namočené fazole slijeme, zalijeme 2 a ½ násobným množství vody a vaříme, dokud nezměknou. / většinou to trvá kol 40 minut/ jestli chceme ušetřit čas a námahu, můžeme koupit fazoli již uvařenou v konzervě.
  2. Oloupanou a na kostky nakrájenou cibuli, mrkev, řapíkatý celer a plátky papriky, vložíme do rozehřátého oleje a spolu s kořením smažíme dozlatova. Přidáme na plátky nakrájený česnek, cukr, který necháme zkaramelizovat. Dále dodáme protlak a sójovou omáčku. Opět chvíli restujeme.
  3. Zalijeme 2 l vody, přidáme na hrubo nastrouhanou řepu, zelí, na kostky nakrájený brambor a přivedeme k varu. Ztlumíme a na mírném ohni necháme provařit pozvolna asi 40 minut.
  4. Přidáme ocet, trochu soli a polévku ochutnáme, měla by být sladkokyselá. Dle potřeby dodáme cukr nebo sůl.
  5. Nakonec přidáme uvařenou fazoli, zasypeme nasekanými čerstvými bylinkami.

 

 

DSC_7956

Tipy a rady:
Po uvaření můžeme přidat na pánvi osmahnutý tempeh, zjemnit sojovou smetanou nebo jogurtem. S čerstvým chlebem výborně zasytí a s obsahem luštěniny nebudete muset přemýšlet co vařit za jídlo druhé.

Zde malý doslov k fotkám:
na nich najdete zajímavé a pěkné dekorace. Tak ty pocházejí z květinářství Monica, kde kromě květin najdete dekorace do bytu a řadu dalšího. Navštivte tuto prodejnu s milou obsluhou, která sídlí v pražských Dejvicích v pasáži Riviéra.

Vložit komentář

Dovednosti

Zveřejněno

5.3.2016

Share This